26. 10. 2020

Finále ve Stavbě roku a čestné uznání ve Stavbě roku Zlínského kraje

Budova Smetanovy galerie ve Vsetíně sklízí úspěchy na poli prestižních architektonických soutěží. Nejprve v polovině září získala v soutěži Stavba roku Zlínského kraje čestné uznání v kategorii Stavba občanské vybavenosti a hned poté zabodovala v celonárodní soutěži Stavba roku 2020, kde se z 84 přihlášených staveb probojovala do finále. Šlo o jedinou stavbu ze Zlínského kraje, které se to podařilo.

Organizátorem v pořadí 28. ročníku soutěže Stavba roku 2020 je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, vypistovateli prestižní přehlídky pak kromě nadace jsou také Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR. Letos byla konkurence přihlášených staveb opravdu silná. Svědčí o tom mimo jiné fakt, že vůbec poprvé v historii soutěže udělila porota zcela výjimečně hned 24 nominací na titul. Do tohoto finále se dostala také Smetanova obchodní galerie Vsetín. „Z titulu jsme se nakonec neradovali, ale i to, že nás odborná porota posunula do užšího finále, je pro nás velkou ctí,“ řekl ředitel Smetanovy obchodní galerie pan Vala. Zlínský kraj zastupovaly v národní přehlídce Stavba roku 2020 dva objekty, druhým byla výstavní galerie Stage Garden v Rožnově pod Radhoštěm. Ta se ale do užšího finále nedostala.

Objekt Smetanovy obchodní galerie do celostátní přehlídky staveb přihásila společnost Ruuki, která se na Smetanově obchodní galerii postarala o velmi netradiční fasádu. Objekt je pokryt speciální hliníkovou 3D fasádou se siluetou stromů, které symbolicky obrůstají celý dům a během dne se vzhled fasády mění. Autorem projektu je architekt Lukáš Wawrosz z Nodum Atelier, spoluautory pak jsou Eva Hudzieczková a Daniel Samiec.

Přihlášené i oceněné stavby představí celá řada putovních výstav Stavby roku 2020. Veřejnost tak bude mít možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se v jednotlivých regionech ve stavebnictví a architektuře aktuálně děje. Putovní výstavy budou k vidění na několika místech Prahy, ale také v Olomouci, Plasech nebo v Bratislavě.

Zde můžete shlédnout video, které prezentuje jednotivé zapojené stavby do STAVBA ROKU: https://www.youtube.com/watch?v=dY2npxdqObo